Dahua Güvelik Kamera Sistemleri - Nil Bilişim

Akıllı Ev SistemleriAkıllı Ev Sistemleri

Akıllı ev sistemleri insan hayatını kolaylaştırmak ve güvenli kılmak adına üretilen ileri teknoloji ürünü sistemlerdir. Aydınlatma ve ısıtmaya yönelik olarak kullanılan ev aletleri ve sistemlerin uzaktan izlenebilmesini sağlayan sistemde, tüm cihazlar bir ağ ile birbirine bağlanarak organize bir şekilde yönetilebilmektedir. Akıllı ev teknolojisi veya ‘’ Home Automation’’ olarak adlandırılan sistem sayesinde cep telefonlarına ve tabletlere yüklenmiş olan uygulamalar kullanılarak evlerdeki güvenlik, konfor ve enerji verimliliği kontrol altında tutulabilmektedir.


Birçok farklı uygulama barındıran akıllı ev sistemleriyle alarm sistemlerini çalıştırabilir, kahve makinenizi belirli zamanlar için programlayabilir, garaj kapınızı uzaktan açıp kapatabilirsiniz. Bu tür örnekler akıllı ev sistemleri tarafından başarılan en kolay uygulamalar olsa da, her bir uygulama bireylerin güvenlik ve konforuna yöneliktir.


Akıllı ev sistemleri ayrı ayrı çalışan sistemlerin birleştirilerek bir otomasyon altında düzenlenmesi mantığıyla çalışır. Ana ev otomasyon denetleyicisi tarafından otomize edilen uygulamalar iki kategoriye ayrılmaktadır.


Tetikleyici uygulamalar
Zaman ayarlı uygulamalar

Tetikleyici uygulamalar: Ana otomasyona bağlı olarak sisteme dâhil olan ekipmanların çalışmasının tetiklenmesini gerektiren uygulamalardır. Bir hareketin algılanıyor olması, sensörden gelen uyarının alınması, bir butona basmak suretiyle uygulamanın tetiklenmesi, bir kapının açılması bu tür uygulamaların hayata geçmesini sağlamaktadır. Bir kapının açılması halinde oda ışıklarının kendiliğinden yanması veya belli bir süre hareket algılanmadığına ışıkların kendiliğinden kapanması bu tür uygulamalara verilebilecek örnekler arasındadır.


Sistemde yapılacak düzenlemelerle yangın veya gaz sızması gibi durumlarda kendinize SMS atılmasını, e-posta gönderilmesini veya arama yapılmasını sağlayabilir olumsuz durumlara anlık müdahaleler yapabilirsiniz. Tetikleyici uygulamalarda ana tema farklı birçok taleple genişletilebilmektedir. Örneğin dilediğiniz zaman ısıtıcılarınızın yüksek ısı vermesini sağlayabilir, dilediğiniz zaman dilimlerinde azalmasını komut vermek suretiyle sağlayabilirsiniz.


Zaman Ayarlı Uygulamalar: Akıllı ev sistemi uygulamalarına sahip olan bireylerin dilediği zamanlarda istediği aktivitelerin yerine getirilmesi sağlanır. Örneğin gün batımı ve doğumu sürelerinde ışıkların açılmasının ayarlanması veya pencerelerin hangi saatlerde açılarak havalandırma yapılacağının önceden belirlenmesi gibi uygulamaları içerir. Bu özellik sayesinde her gün belirlenen saatlerde rutin olarak gerçekleştirilmesi istenilen işler programlanabilmektedir.Akıllı Ev Teknolojileri

Akıllı ev sistemleri her geçen gün farklı uygulamalarla genişletilerek bireylerin yaşam konforu artırılmaktadır. Son dönemlerde akıllı ev sistemlerine entegre edilerek çalıştırılabilen ev eşyaları da kombinasyonun bir parçası haline gelmekte ve ev yaşamına dair tüm talepler, teknolojik bir sistem döngüsünde karşılanabilmektedir. Örneğin ses ve hareketlerle açılabilen televizyonlar, müzik sistemleri, ışıklandırma sistemleri akıllı ev sistemlerine entegre edilerek kullanılabilmektedir.Akıllı ev sistemleri insan hayatını kolaylaştırmak ve güvenli kılmak adına üretilen ileri teknoloji ürünü sistemlerdir. Aydınlatma ve ısıtmaya yönelik olarak kullanılan ev aletleri ve sistemlerin uzaktan izlenebilmesini sağlayan sistemde, tüm cihazlar bir ağ ile birbirine bağlanarak organize bir şekilde yönetilebilmektedir.

İnsan mantığıyla yapılabilen hemen her türlü eylemin gerçekleştirilmesine olanak sağlayan akıllı ev sistemleri, kişiye özel kullanıma da imkân tanımaktadır. Örneğin akıllı kapı sistemleri sadece tanıdığı kişilerin açmasına imkân sağlamakta, birey kapıya yaklaştığında sensörler vasıtasıyla tanımlama yapan sistem kapıyı otomatik olarak açabilmektedir.