Dahua Güvelik Kamera Sistemleri - Nil Bilişim

Alarm Sistemleri

Alarm Sistemleri


Alarm Sistemleri


Alarm sistemleri bireylerin can ve mal emniyetlerini sağlamak adına kullandıkları elektronik çözüm paketleridir. Son derece kolay kullanıma uygun yapıda üretilen alarm sistemleri,


Yangın,
Hırsızlık
Gasp
Haneye tecavüz
Soygun
Tehdit ve sağlık sorunları gibi olaylarda erken uyarılarla hayat kurtaran sistemlerdir.

Alarm sistemleri herhangi bir olumsuzluk durumunda ışık, siren sesi gibi işaretler verir. Bunun yanı sıra gerekli yerlere otomatik telefon bağlantısı sağlayarak oluşan durumu yetkililere haber verir. Çıkardığı ses ve ışıkla çevredeki herkesin dikkatini üzerinde toplayan alarm sistemleri, erken uyarı görevi yaparak olumsuzluğun giderilmesi konusunda zaman kazandırır.

Alarm sistemleri kullanıcıların taleplerine göre farklı alanlara monte edilmekte olup, herhangi bir canlının hareketi, istenmeyen bir kapının veya camın açılması, cam kırılma sesi gibi olaylara duyarlıdır. Alarm sistemlerinin kurulması ve kapatılması kullanıcı tarafından belirlenen bir şifrenin tuşlanmasıyla gerçekleşir. Günümüzde uzaktan kumanda ile açılıp kapanabilen alarm sistemleri de mevcuttur. Alarm sistemleri günlük, haftalık, aylık raporlama yapabildiği gibi, IOS, Android ve Windows tabanlı telefonlara yüklenilebilen uygulamalarla herhangi bir yerden yönetilebilmektedir.

Alarm sistemi kullanıcı taleplerine göre kablolu veya kablosuz olarak tercih edilerek, talep edilen bölgelere monte edilebilmektedir. Sistemler ev veya işyerinizin bulunduğu konuma, yaşam tarzına ve seçeceğiniz özelliklere göre oluşturulabilmektedir. Kullanıcı ihtiyaçlarına göre projelendirilen sistemlerde kullanılan elektronik parçalar, sistemin fiyatını belirleyen en önemli unsurlardan biridir.

Alarm Sistemlerini Oluşturan Ekipmanlar

Alarm sistemleri, bireylerin can ve mal güvenliğinin en üst düzeyde korunması amacıyla kullanılan elektronik sistemlerdir. Farklı modellerde ve farklı ihtiyaçlara cevap verebilecek şekilde projelendirilen sistemlerde


Alarm paneli
Tuş takımı
Manyetik kontak
Isı, duman, gaz detektörleri
Dâhili ve harici siren

Alarm Paneli: yangın, hırsızlık, gaz kaçağı gibi durumlarda algıladığı sinyalleri gerekli olan yerlere ileten panel, alarm sistemlerinin merkezi konumundadır. Detektör ve sirenler panele kablolu veya kablosuz bir şekilde bağlanarak alarm sistemini oluşturmaktadır.

Tuş Takımı: sistemi devreye almak veya devre dışı bırakmak için kullanılan bölüm, alarm paneli ile iletişimi sağlayan bölümdür. Sistemin programlanması da tuş takımı kullanılarak yapılabilmektedir.

Manyetik Kontak: Sistemin kurulu bulunduğu yerlere girişi risk barındıran yerlere takılan detektörlere manyetik kontak adı verilir. Kablolu veya kablosuz modelleri bulunan manyetik kontaklar, oluşan hareketi alarm paneline bildirerek sistemin devreye girmesini sağlamaktadır.

Isı, Duman, Gaz Dedektörleri: Sistem kurulu olmasa bile 24 saat aktif olan dedektörler, belli bir orandaki ısı, duman ve gaz yoğunluğunu algılayarak sistemi oluşan durumdan haberdar ederek uyarır ve aktifleştirir.

Harici ve Dâhili Siren: Harici sirenler mekânın dışına ve rahatça görülebilecek bir yere monte edilirken, dâhili sirenler mekânın iç bölümünde konumlandırılır. Alarm durumunda yüksek sesle çevreyi uyaran sirenlerin kablosu kesilse bile aküsünün devreye girmesiyle aktivitesine devam ederek uyarı görevini yerine getirir.


Alarm sistemleri herhangi bir olumsuzluk durumunda ışık, siren sesi gibi işaretler verir. Bunun yanı sıra gerekli yerlere otomatik telefon bağlantısı sağlayarak oluşan durumu yetkililere haber verir.