Dahua Güvelik Kamera Sistemleri - Nil Bilişim

Analog Kamera

Analog Kamera Modelleri

Analog kamera sistemleri günümüz teknolojisine oranla daha eski teknolojilere sahip ürünlerdir. Maliyetlerinin düşük olması ve kolay montaj özellikleri sebebiyle tercih edilen analog kameralar, çözünürlük konusunda pek de tatmin edici seviyelerde değildir. Çalışma prensipleri oldukça kolay olan analog kameralar sabit veya hareketli kameralar vasıtasıyla çekilen görüntülerin UTP kablolarından DVR kayıt cihazına iletilmesi, bu görüntülerin kayıt cihazı tarafından dijitale çevrilerek yüksek kalitede saklanması prensibine göre çalışır.


Günümüzün teknolojisinde analog altyapının kullanılmasıyla 1080 p ve 720p çözünürlükte görüntü elde edilebilen AHD, HD-CVI kamera sistemleri üretilmiş bulunmaktadır. Günümüz teknolojileriyle üretilen bu kameralar analog video sinyallerinin iletilerek çözünürlüğün daha yüksek kalitede alınabilmesine olanak sağlamaktadır. Sistemler her ne kadar analog olarak adlandırılıyor olsa da, kayıtlarda dijitale dönüştürülerek izlenmekte ve depolanmaktadır. Yaklaşık 10-15 yıl öncesinde siyah beyaz kameralarla kasete kayıt yapılırken, günümüzde yüksek çözünürlüğe sahip 600 TVL sayesinde gerçek zamanlı kayıt yapılabilmekte, kaydedilerek farklı zamanlarda izlenebilmektedir.


Kamera Çeşitleri ve Özellikleri

Analog kamera sistemleri geçmiş yıllarda oldukça verimli olarak görülse de, günümüz teknolojisiyle üretilen kamera çeşitleri hem güvenlik hem de kontrol ile ilgili beklentileri en üst düzeyde gerçekleştiren modellere sahiptir.


Bullet kameralar
Dome kameralar
PTZ kameralar
Kutu kameralar sıklıkla kullanılan kamera çeşitleri arasında yer almaktadır. Genellikle güvenlik amaçlı kullanılan kamera sistemleri, uygulamanın bulunduğu alan ve ihtiyaçlara göre farklılıklar göstermektedir.

Bullet Kameralar

En fazla kullanılan kamera türü olarak biline bullet kameralar, hava şartlarına uygun bir gövde tasarımına sahiptir. Gece görüş performansını artırmak amacıyla kızılötesi aydınlatmalı objektif kullanılarak imal edilen kameraların objektifleri değişken veya sabit olabilmektedir. Yapısında bulunan dirsek sayesinde sağa, sola aşağı ve hareket ettirilebilmektedir.


Dome Kameralar

Bullet ve kutu kameralara göre daha az fark edilir oluşu, estetik kaygısı güden kişiler tarafından tercih edilme sebepleri arasında yer almaktadır. İlk bakışta tespit edilmesi oldukça zor olan dome kameralar, tavana veya herhangi bir çıkıntıya kolayca monte edilebilir özelliktedir. Fiziksel saldırılara oldukça dayanıklı bir yapıda üretilen dome kameralar, zor koşullardaki uygulamalarda özellikle tercih edilen kamera modelidir.


PTZ Kameralar

Görüntü aldığı nesneye zoom-ın ( yaklaşma) zoom-out ( uzaklaşma özelliğine sahip olan PTZ kameralar bağlı bulunduğu motor sayesinde aşağı-yukarı ve ileri-geri hareket kabiliyetine sahip bulunmaktadır. Normal kamera fiyatlarına göre daha pahalı olan ürünler, modern yapılarda ve estetiğe önem veren kurumlarda sıklıkla kullanılmaktadır. PTZ kameralar görüntülediği bir sahnede kayarak hareket edebilir ve tek bir noktaya odaklanarak zoom yapabilir.


Kutu Kameralar

Tüm modeller arasında en eski kamera çeşididir. Hava koşullarına pek fazla uygun olmayan kutu kameralar açık alanlarda kullanımı gerektiğinde bir muhafaza içerisine alınmak suretiyle kullanılmalıdır. Güvenlik kaygılarınızı sona erdirmek için sizde dahua marka kamera çeşitlerinden birini tercih edebilir, yaşamınızı huzur ve güven içerisinde sürdürebilirsiniz.Analog kamera sistemleri günümüz teknolojisine oranla daha eski teknolojilere sahip ürünlerdir. Maliyetlerinin düşük olması ve kolay montaj özellikleri sebebiyle tercih edilen analog kameralar, çözünürlük konusunda pek de tatmin edici seviyelerde değildir.