Dahua Güvelik Kamera Sistemleri - Nil Bilişim

Araç Geri Görüş Kamerası

Araç Geri Görüş Kamerası

Araç Geri Görüş Kamerası


Araç geri görüş kamerası teknolojinin otomobil sektörüne sağladığı yenilikler arasında yer almaktadır. Günümüzde oldukça yaygın olarak her tür motorlu araçta kullanılabilen araç geri dönüş kamerası, sürücüye oldukça önemli sürüş yardımları kazandırmaktadır. Sürücülere manevra kabiliyeti kazandırarak araç arkasının rahatça görülmesini sağlayan kameralar, park etme zorluğu çeken sürücülere önemli kolaylıklar sağlıyor.

Kamera yardımıyla arka tarafta bulunan engelleri net bir şekilde görebilen sürücü, daha kısa süre içerisinde park etme veya hareket etme imkânına sahip olabiliyor. Dünyaca ünlü Dahua tarafından üretilerek firmamız tarafından satışa sunulan modeller, oldukça uygun fiyatlarla temin edilmek suretiyle uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılabiliyor.

Kör noktaları görmeyi sağlayarak araca daha rahat manevra kabiliyeti kazandıran araç geri görüş kamerası, en sıkıcı olan geri sürüşü kolaylaştırarak daha keyifli bir hale getiriyor. Araçlara bulunan aynaların farklı açılarla ayarlanması halinde bile görülemeyen kör noktalar geri görüş kameraları sayesinde sorun olmaktan çıkıyor. Günümüzde yeni model araçlarda kullanıma hazır olan araç geri görüş kameraları, eski model araçlara da monte edilmek suretiyle kolayca kullanılabiliyor.

Hâlihazırda piyasada bulunan modeller, kamera ve görüntünün yansıtıldığı ekran olmak üzere iki parçadan oluşuyor. Araç kameralarının farklı modellerinin de satışa sunulduğu piyasada ekran, kamera ve sensör bir kit halinde alınıyor. Sadece kamera almayı tercih etmeniz halinde, ekranınızı sisteme kendiniz entegre ederek kullanıma hazır hale getirebiliyorsunuz.Geri Görüş Kamerasında Ne Tür Özellikler Olmalıdır?


Araç geri görüş kamerası istenilen performansı sağlamak adına, birçok özelliğe sahip olmalıdır. Bunlardan en önemlisi küçük olması ve olumsuz hava koşullarına dayanıklılığıdır.
Sensör özelliği
Park çizgisi yardımcıları
Görüş açısı
Gece performansı, araç geri görüş kamerasında öne çıkan özellikler arasında yer almaktadır.

Sensör özelliği: sensörler geri görüş kameralarının görüntülerinin monitöre nasıl aktarılacağını belirleyen ileri teknoloji ürünü cihazlardır. CCD veya CMOS olarak iki farklı türe sahip olan sensörlerde CCD analog CMOS ise dijitaldir. Dijital sensörler daha az enerji tüketmenin yanı sıra gece karanlığında gösterdiği yüksek performansla da daha sık tercih edilmektedir. CCD sensörler ise değişkenlik gösteren ortam ışıklarına kendini kolayca adapte edebilmektedir.

Park çizgisi yardımcıları: Park etme sırasında etrafınızdaki diğer araçları ve objelerin mesafesine göre ayarlama yaparak nasıl park etmeniz gerektiği konusunda yardımcı olmaktadır. Geri görüş kamerası alırken bu özelliğin mevcut olup olmadığı sorgulanmalıdır.

Kameranın görüş açısı: Geri görüş açısının geniş olması sürücüye daha fazla manevra kabiliyeti kazandırmaktadır. Bazı modellerde 190 dereceye ulaşan geri görüş açısı daha kolay park etmeyi sağlayan önemli bir özelliktir.

Gece performansı: Kamera sisteminde bulunan lensin ışığa ne kadar duyarlı olduğu gece sürüşlerinde oldukça önemlidir. Minimum lux değeri ne kadar düşükse karanlıkta görüş kalitesi o derece yüksek olacaktır.


Günümüzde oldukça yaygın olarak her tür motorlu araçta kullanılabilen araç geri dönüş kamerası, sürücüye oldukça önemli sürüş yardımları kazandırmaktadır.